Alimenty na dziecko – ile wynoszą?

Nie da się ukryć, że w przypadku kiedy para posiada dzieci, a jednocześnie decyduje się na rozwód, sąd zawsze zadecyduje o alimentach. To właśnie tego typu świadczenia pieniężne mają pokryć wszystkie potrzeby dziecka, do momentu w którym nie osiągnie ono pełnoletności. Nie jest tajemnicą, że alimenty zwykle orzekane są na podstawie zarobków jednej ze stron. Niemniej jednak przy orzekaniu wysokości świadczeń alimentacyjnych obowiązują także pewne granice. W praktyce oznacza to, że zasądzone świadczenia nie mogą być niższe niż kwota, która obowiązuje w odniesieniu do alimentów na dany rok. Jak więc przedstawia się najniższa stawka alimentacyjna w roku 2022?

Czym są alimenty?

Alimenty to świadczenia pieniężne, które sąd nakazuje płacić na rzecz jednej ze stron. Co ciekawe, najczęściej obowiązek alimentacyjny wiążemy ze świadczeniami na dziecko, wynikającymi z rozwodu rodziców. Niemniej jednak bardzo często zdarza się także, że alimenty osądzane są na rzecz jednego z rodziców, czy nawet na rzecz współmałżonka. Warto jednak pamiętać, że jest to kwota, którą jedna ze stron zobowiązuje się płacić regularnie w skali miesiąca przez określoną ilość czasu. W przypadku alimentów na dziecko mowa tu głównie o świadczeniach wypłacanych do momentu, w którym osiągnie ono pełnoletniość. Mają one za zadanie pokryć wszystkie potrzeby dorastającego dziecka i zapewnić mu godne warunki życia.

Ile wynoszą najniższe alimenty 2022?

Wspomniane już zostało, że sąd podczas sprawy o alimenty musi przede wszystkim kierować się wysokością zarobku jednej ze stron. W praktyce oznacza to, ze po wypłaceniu świadczenia alimentacyjnego, na koncie osoby zobowiązanej do ich zapłaty, musi pozostać określona suma środków, na pokrycie podstawowych potrzeb życiowych. Niemniej jednak istnieje także pewna granica, która ustalana jest odgórnie. W praktyce oznacza to, że alimenty nie mogą być niższe, niż ustalony limit. Ile więc wynoszą najniższe alimenty w roku 2022? Otóż w roku 2022 wysokość świadczenia alimentacyjnego na dziecko nie może być niższa niż kwota 630 złotych miesięcznie.

Ile się czeka na sprawę o alimenty 2022?

Nie da się ukryć, że w momencie złożenia wniosku o świadczenia alimentacyjne na dziecko, nie ma co liczyć na dość szybkie jego rozpatrzenie. Oczywiście sądy starają się zrobić wszystko co w ich mocy, by sprawa o świadczenia alimentacyjny odbyła się możliwie jak najszybciej, gdyż w tym momencie chodzi przede wszystkim o zabezpieczenie potrzeb najmłodszych. Niemniej jednak zanim alimenty zostaną finalnie zasądzone, to od daty złożenia wniosku trzeba będzie poczekać średnio około 2-3 miesiące. Jest to mocno uśredniony czas oczekiwania na sprawę o alimenty w 2022 roku. Oczywiście sąd może zasądzić wypłacenie tak zwanych alimentów wstecznych. Mowa tu o świadczeniu, za miesiące, które zostały spędzone na oczekiwaniu na sprawę o alimenty. W takich przypadkach świadczenia oczywiście nie przepadają. Zostaną one wypłacone- o ile sprawa zakończy się pozytywnym rozstrzygnięciem dla strony wnioskującej- wraz z kolejny miesiącem lub zostaną one rozłożone na raty, w zależności od dochodów osoby, która zostanie zobowiązana do wypłacania tego typu świadczeń.

Czy alimenty wlicza się do dochodu 2022?

Podstawową wątpliwością osób, będących beneficjentami świadczeń alimentacyjnych na dziecko, jest fakt, czy istnieje konieczność uwzględniania ich w dochodach w corocznym rozliczeniu podatkowym. Otóż wyjaśnienie tej kwestii jest niezwykle proste. Przede wszystkim alimenty na dziecko nie podlegają opodatkowaniu zgodnie z polskim prawem. Analogicznie więc nie trzeba wliczać ich do dochodu wypełniając coroczną deklarację podatkową. Alimentów dziecka nie wlicza się także do dochodu uzyskanego przez rodziców w danym roku podatkowym. Sprawa więc jest niezwykle prosta dla rodziców, którzy pobierają świadczenia alimentacyjne na dziecko. Nie muszą oni bowiem rozliczać się z tytułu ich pobierania. Nie zaliczają się one także do dochodów i nie ma potrzeby wykazywania ich na deklaracji podatkowej.

Popularne w serwisie

Alimenty na dziecko

Rodzice mają obowiązek utrzymywania swoich dzieci, co jest kwestią oczywistą. Co ważne, dotyczy on nie tylko dzieci małoletnich, ale również dorosłych. Wysokość zarządzonych przez sąd alimentów

Czytaj więcej »