Kiedy policja może zabrać prawo jazdy?

Uzyskanie uprawnień do prowadzenia pojazdów mechanicznych nie jest prostym zadaniem. Z pewnością każdy kierowca ma w pamięci ten ogrom stresu i zdenerwowania, kiedy udawał się egzamin. Niemniej jednak okazuje się, że nie każdy ze zmotoryzowanych ma w zwyczaju szanować swoje uprawnienia. W związku z prawdziwą plagą nietrzeźwych kierowców na polskich drogach znacznemu zaostrzeniu uległy przepisy odnośnie odbierania uprawnień. Wobec tego zarówno jazda w stanie po spożyciu alkoholu jak i w stanie nietrzeźwości może wiązać się z poważnymi konsekwencjami. Wobec tego kiedy policja może zatrzymać prawo jazdy?

Kiedy policja może zatrzymać prawo jazdy?

Prawo jazdy jest dokumentem, które uprawnia nas do prowadzenia pojazdów mechanicznych. Niemniej jednak warto zauważyć, że w niektórych sytuacjach może ono zostać zatrzymane, a nawet i odebrane. Od momentu kiedy to policjanci dostali pełnię uprawnień w zakresie zatrzymywania prawa jazdy, liczono przede wszystkim na to, że skutecznie odstraszy to śmiałków, próbujących prowadzić pojazd w stanie po spożyciu alkoholu lub w stanie nietrzeźwości. Niemniej jednak nie dla każdego było to wystarczającą przestrogą. Wobec tego kiedy policja może zatrzymać prawo jazdy? Otóż wyróżnia się następujące sytuacje:

  • prowadzenie pojazdu mechanicznego pod wpływem alkoholu;
  • prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie po spożyciu alkoholu;
  • przekroczenie o więcej niż 50 kilometrów na godzinę limitu prędkości w terenie zabudowanym;
  • spowodowanie realnego zagrożenia życia i bezpieczeństwa innych uczestników ruchu drogowego.

W wyżej wymienionych sytuacjach, policja może skorzystać w uprawnień i zatrzymać nasze prawo jazdy.

Na ile policja może zatrzymać prawo jazdy?

By odpowiedzieć na to pytanie, należy zrozumieć podstawową różnicę pomiędzy zatrzymanym a odebranym prawo jazdy. Otóż policja nie ma prawa do tego, by zadecydować o odebraniu nam uprawnień do prowadzenia pojazdów mechanicznych. Niemniej jednak funkcjonariusze mają pełne prawo do tego, by to prawo jazdy nam zatrzymać. Wówczas na ile nasze uprawnienia zostają zatrzymane? Otóż wiele zależy od danej sytuacji. Okazuje się, że prawo jazdy najczęściej jest zatrzymywane do momentu w którym rozpocznie się rozprawa sadowa, na której to sąd zadecyduje o odebraniu lub zwróceniu nam uprawnień do prowadzenia pojazdów mechanicznych. Wobec tego policja zatrzymuje prawo jazdy na okres zwykle do 30 dni, kiedy to sprawa kierowana jest do rozpatrzenia przez sąd. Dopiero wtedy możemy dowiedzieć się, na ile zostanie nam zatrzymane prawo jazdy lub czy zostanie nam ono odebrane.

Czy policja może zwrócić zatrzymane prawo jazdy?

Wiadomo już, że policja może zatrzymać nasze uprawnienia do prowadzenia pojazdów mechanicznych. Wiadomo również, w jakich sytuacjach może to nastąpić i jaka jest różnica pomiędzy zatrzymaniem prawa jazdy, a jego odebraniem. Niemniej jednak czy funkcjonariusze policji mogą również nam prawo jazdy zwrócić? Okazuje się, że nie. Z tą kwestią kierowca musi samodzielnie udać się do odpowiedniego dla miejsca zamieszkania wydziału komunikacji, a także zawnioskować o oddanie mu dokumentu. Zwykle wniosek ten wiąże się również z koniecznością wniesienia umownej opłaty.

Elektroniczne zatrzymanie prawa jazdy- na czym ono polega?

Dawniej wielu kierowców próbowało uniknąć wymiaru sprawiedliwości tłumacząc się brakiem posiadania przy sobie dokumentu. Niemniej jednak taka sytuacja nie będzie miała już miejsca. Zgodnie z wprowadzonymi zmianami, każdy funkcjonariusz policji może zatrzymać uprawnienia kierowcy przez system elektroniczny, w którym jest on zarejestrowany. Wówczas w rejestrze tym pojawia się informacja o zatrzymaniu uprawnień, a także odnośnie tego co było powodem takiej decyzji. Wobec tego, kiedy kierowca będzie starał się od odzyskanie takich uprawnień, musi zawnioskować o usunięcie adnotacji z systemu, co również jest możliwe za pośrednictwem wydziału komunikacji. Oczywiście informacja o zatrzymaniu uprawnień figuruje w systemie, więc będzie widoczna podczas każdej, kolejnej kontroli drogowej.

Popularne w serwisie