Pozew o rozwód bez orzekania o winie – co warto wiedzieć?

Niestety statystyki rozwodu w naszym kraju dalej stoją na dość wysokim poziomie. Wiele par decyduje się bowiem na to, by rozłączyć swoją wspólną ścieżkę. Najczęstszym powodem rozwodu jest oczywiście zdrada jednej ze stron, choć coraz częściej jako powód rozwodu wskazuje się również uzależnienie od alkoholu lub ukrywanie długów jednego z małżonków. Niemniej jednak finalnie to właśnie rozwód w oficjalny sposób stanowi zakończenie małżeństwa. Jednocześnie warto zaznaczyć, że rozwody są różnorodne. Pary najczęściej decydują się na rozwód bez orzekania o winie. Co więc warto o nim wiedzieć?

Czym jest rozwód z orzekaniem o winie?

Polskie prawo jasno określa, że rozwód stanowi ostateczną i definitywną formę zakończenia związku małżeńskiego. Sąd orzeka, że dane małżeństwo na postawie zaistniałych przesłanek, nie może być kontynuowane. Zgodnie z tym, co przewiduje polskie prawo, można wyróżnić dwa rodzaje rozwodów:

  • rozwód bez orzekania o winie;
  • rozwód z orzeczeniem o winie.

Na rozwód bez orzekania o winie pary decydują się niezwykle często. Dlaczego? Z prostego powodu, taka sprawa rozwodowa jest o wiele szybsza i mniej kosztowna. W przypadku kiedy para dojdzie do porozumienia np. w kwestii opieki nad dziećmi czy podziału wspólnego majątku, wówczas istnieje ogromna szansa na to, że sprawa rozwodowa zakończy się już w trakcie pierwszej rozprawy.

Ile kosztuje pozew o rozwód bez orzekania o winie?

Rozwód bez orzekania o winie jest najczęściej wybieranym rozwiązaniem przez pary, które zdecydowały się na zakończenie wspólnego życia. Nie da się ukryć, że jest to również często wybierane rozwiązanie przez te pary, które chcą po prostu mieć sprawę rozwodową w dość krótkim czasie „za sobą”. Warto jednak zauważyć, że każde postępowanie sądowe wiąże się z koniecznością wniesienia odpowiednich opłat. Wobec tego ile kosztuje rozwód bez orzekania o winie? Otóż w pierwszej kolejności należy tu wskazać na opłatę sądową, która w tym wypadku wynosi 600 złotych. Z kolei jeśli strony zadecydują o tym, by reprezentował je pełnomocnik podczas sprawy sądowej, wówczas muszą liczyć się z dodatkowym kosztem 17 złotych. Z kolei w przypadku wnioskowania o odpis wyroku rozwodowego, konieczne będzie uiszczenie opłaty w wysokości 20 złotych.

Jak długo czeka się na rozwód bez orzekania o winie?

Kolejną ważną kwestią, z powodu której większość par decyduje się na rozwód bez orzekania o winie, jest szybkość przeprowadzenia sprawy sądowej i wydania rozstrzygającego wyroku. Nie da się ukryć, że rozwód bez orzekania o winie zwykle jest o wiele mniej skomplikowaną sprawą, niż moment, w którym para domaga się orzeczenia winy jednej ze stron. Zwykle na rozwód bez orzekania o winie czeka się od kilku do kilkunastu tygodni. Jednak tyle trwa sam proces. Warto zaznaczyć, że konieczne będzie wykazanie się cierpliwością podczas oczekiwania na samą sprawę rozwodową. Zwykle może to zająć od jednego do około 3-4 miesięcy. W przypadku jednak kiedy para jest zgodna w wielu kwestiach, które na ogół mogą być powodem do sporów i nieporozumień, wówczas istnieje prawdopodobieństwo, że rozwód zostanie udzielony już podczas pierwszej rozprawy.

Kto składa pozew o rozwód bez orzekania o winie?

Pozew o rozwód jest oczywiście początkiem całego procesu rozwodowego. Jednak kto powinien składać pozew o rozwód bez orzekania o winie? W tym wypadku tak naprawdę nie ma tu zbyt wygórowanych wymagań. Mogą złożyć go obie strony, ale równie dobrze taki pozew może złożyć każdy z małżonków z osobna. Warto zauważyć, że jeśli pozew o rozwód bez orzekania o winie zostanie złożony przez jednego z małżonków, wówczas druga strona może w odpowiedzi taki wniosek rozwodowy po prostu poprzeć. Głównym punktem jest udowodnienie przed sadem, że rzeczywiście obie strony są na ten rozwód zdecydowane i obie do niego dążą. Cała sprawa może zostać o wiele bardziej przyspieszona w momencie, kiedy to obie strony dojdą do porozumienia np. w przypadku podziału wspólnego majątku i dobra, a także będą zgodne co do kwestii opieki nad małoletnimi dziećmi. 

Popularne w serwisie